Тъмните цветове са силен елемент в интериора, още повече когато се използват за големи площи, каквито са стените. Предизвикателството е в това да се балансира добре процентът на тъмните спрямо светлите площи, както и да се има предвид какво е количеството естествена светлина и какво е осветлението.
Второто предизвикателство е поддръжката и почистването на стените, защото всяка прашинка на тъмен фон е по-видима.
Матовата боя е абсолютен тренд в момента заради плътния, наситен цвят и способността си да прикрива несъвършенствата на повърхностите. Тя обаче е податлива на петна, пръски и отпечатъци и съвсем естествено идва въпроса: Как да почистваме и поддържаме тъмните стени? Ключът е в правилния избор на финиша на боята.
Примерни финиши на някои от предлаганите на пазара бои са:
–винил мат– много красив плътен цвят, поглъщащ светлината. Следите от пръсти и прах могат да се почиства с леко навлажнена кърпа, пръски от вода не могат да бъдат заличени. Не бих избрала тъмна боя с такъв финиш в натоварени помещения. Подходяща е за стени, покрай които няма движение, както и за тавани.
–даймънд мат– визуално този финиш е близък до винила, но с много фин отблясък. Има възможност да се почиства както с влажен парцал, така и с препарат.
–яйчена черупка – не спада към матовите. При този финиш повърхността на стената рефлектира повече светлина и несъвършенствата при шпакловането и шкуренето стават видими. Може да се ползва за натоварени зони и се почиства сравнително лесно.
За да изберете точният цвят за Вашето пространство, винаги поръчвайте мостри на няколко близки нюанса. Поставете ги в помещенията, в които сте ги предвидили за да прецените как ще пада свтлината върху тях и дали Ви въздейства по желания начин. Оптималният размер на мострата би бил един квадратен метър за всеки цвят, но ако нямате място можете да използвате и по-малки размери, но не по-малки от лист А4. По този начин преценката Ви ще е обективна, а ако има нужда от промяна, то тя ще е навременна.